My „dříve narození“ si dobře pamatujeme na televizní upozornění uvedené v titulku. Obvyklé za minulého režimu, ale matně si vzpomínám, že se tato žádost objevovala na obrazovce i po sametové revoluci.
Logicky. Protože nejlepší a nejekologičtější elektrická energie je ta, která není potřeba, a tudíž nemusí být vyrobena.
Dnešní energetika je ale velmi rozdílná od energetiky před dejme tomu třiceti lety.
Myslel jsem si, že mě už nemůže nic překvapit, ale stalo se.
Zde:
Jak je to možné?
Na některé zdroje, které se samy nebyly schopné prosadit na trhu byly vypsány dotace. Dvojí. Jedna dotace na pořízení zdroje elektrické energie, druhá dotace na vyrobenou jednotku elektrické energie.
Díky obrovskému množství elektrické energie ze zdrojů, které neumíme regulovat, tedy z větru a slunka, dochází opakovaně v Evropě ke stavům, že když nesvítí a nefouká, vyšplhá se cena za jednu MWh až k 1000 euro. A na druhou stranu, když je větru a slunka víc, než potřebujeme, jde cena až na mínus 80 Euro.
Dodavatel Vám platí za to, že tu nepotřebnou elektrickou energii spálíte.
Zdroje, které nejsou dotovány a zdroje, které dostaly dotaci na instalaci, jsou svými majiteli vypínány ve chvíli, kdy je cena na trhu pod hranicí variabilních nákladů.
Opět logicky. Nebudete přece něco vyrábět, mít s tím náklady a potom ještě platit za to, že si někdo Váš produkt vezme.
Už jste někdy byli v hospodě, kdy Vám dají guláš a pivo, a ještě Vám zaplatí?
Nesmysl, že?
Ovšem zdroje, které mají dotaci na produkovanou jednotku elektrické energie ani v případě přebytků nestojí. Majitelé takových zdrojů se rádi vzdají části dotace, protože jim ještě stále dost peněz zbude.
Jde tu třeba o dříve spuštěné větrné elektrárny v Německu, které dostaly dotaci 135 euro na 1MWh.
Kromě toho, že je maření elektrické energie naprostý nesmysl, plýtváme surovinami a materiálem na výrobu maxi fénů.
Jen v Čechách jich má být tolik, že spotřebují dohromady výkon 1000 MW. Jestli to bude v okolních státech podobné, můžeme čekat v EU klidně víc, než 10 tisíc MW „mařičů“.
A místo toho, aby si naše přenosová soustava trochu oddychla, když není hlad po elektřině, bude přenášet (většinou ze západních hranic) oněch tisíc MW k nám do republiky. A my si tu budeme ohřívat vzduch…
Takže když to vezmeme zkratkou, naše peníze (peníze téměř každého občana České republiky, peníze, které platíme na podporu OZE) budou končit v kapsách podnikatelů, kteří budou nepotřebnou elektrickou energii mařit ve svých fénech.
Nevím jak pro Vás, ale pro mě je to Kocourkov na druhou.
V Evropě se mimo jiné rozjíždí business opačný. A totiž pro chvíle, kdy nefouká a nesvítí a ceny na trhu jsou vysoké, začínají se instalovat diesel generátory, které jsou v provozu jen v době vysokých cen. Návratnost této investice je prý tří roky.
A kdo to platí? Opět my v ceně elektrické energie v kolonce „systémové služby“.
Tohle mi ještě dává smysl, protože je to jeden ze způsobů, jak vyrovnat nedostatek elektrické energie v síti. Smůla je jen v tom, že když máte normální regulovatelný zdroj a nedodáte to, co jste slíbili, platíte penále. Když nedodá majitel VE, nebo FVE, platíme to my, občané.
Nerad bych, aby to vypadalo, že nemám rád obnovitelé zdroje. Líbí se mi. Jen je třeba nasazovat je rozumně, což se v dnešní EU neděje. Speciálně v Německu.
Takže když se vrátím k titulku, který nabádal k úsporám a vidím dnešní stav energetiky v EU, je mi smutno.
V rámci projektů Smart Cities se uvažuje o tom, že budeme prát a vařit, když bude dost elektřiny z OZE. A dálkově nám budou vypínány spotřebiče, když „slunce zajde za mrak“.
Jsem zvědav, co se ještě v energetické koncepci EU objeví.
Velmi nerad bych se ale dožil okamžiku, kdy na rozdíl od požadavku v titulku tohoto článku uslyšíme něco zcela jiného:
„Rozsviťte, nebo uvidíte!“
Jiří Tyc
• Nesvítí někde zbytečně?
• Kde jste kdo?
• Nové jaderné bloky budou
• Zelená dohoda pro Evropu, neboli Gree...
• Proboha! Jak jste přišel na to, že Ma...
• Jirko, přesně jsi to vystihl. Souhlas...
• Petře, díky za opravu!
• 9999€/MWh + náklady na systémové služ...