Česky English
Facebook Email

Kde jste kdo?

V jednom článku s názvem „Nesvítí a nefouká“ jsem se zabýval faktem, že vždy v lednu je v Evropě jeden den, kdy je zamračeno, a i vítr si v ten samý čas vezme dovolenou. A že v takový den jsou nám nanic obrovské kapacity ve fotovoltaice a větrné energii. V takový den je třeba mít dostatečné rezervní zdroje. Uhlí, plyn, mazut.

Ano, i mazut je v takové dny lepší než nic.

Nemluvím zde o jádru, protože jádro považuji za nejlepší možný základná zdroj, nikoliv za zálohu.

Současná situace nám ukazuje, že ne pouze jeden den, ale v listopadu a za první dva týdny v prosinci to bylo minimálně deset dní, kdy nesvítilo a nefoukalo.

A proto také Německo opakovaně volalo „Kde jste kdo?“ Pojďte nám pomoci!

A my pomáháme. Uhelné elektrárny jedou naplno, čímž ale zvyšujeme uhlíkovou stopu české energetiky. A to vše proto, aby mohlo být Německo „čistší“. U našich západních sousedů totiž v nedávné době odstavili 4GW uhelných zdrojů, a tím se v aplikaci Electricity maps posunuli ze světle hnědé do žluté barvy. Tedy k čistší energetice. Ovšem na úkor okolních zemí.

Stále jsou Němci daleko od barvy zelené, kterou se mohou pyšnit Skandinávie, Francie, Španělsko, Velká Británie. Mimo jiné i proto, že provozují jaderné elektrárny…

Mimochodem, aplikace Electricity Maps je zdarma a je to skvělá pomůcka pro ty, kteří se zabývají energetikou. Vyzkoušejte.

Dodávkami do Německa pomáháme i sobě, protože ve chvílích, kdy je na trhu cena až 1000 Euro za MWh se sakra vyplatí spustit přečerpávací elektrárny.

Negativa ovšem převažují.

Zvláště v posledních týdnech je zlobí Švédové a Norové.

(Švédsko se zlobí na Němce: Odstavili jádro a my máme rekordně vysoké ceny energie - Echo24.cz)

Jak bylo nedávno uvedeno v jednom článku na internetu, Evropská Unie se z hlediska energetiky „střílí do hlavy“.

Snažíme se být co nejčistší, rušíme klasickou energetiku, tedy zdroje, které jsme schopni regulovat. Evropská energetika je čím dál tím dražší a čím dál méně předvídatelná.

V Německu sílí hlasy po znovu zprovoznění posledních odstavených jaderných bloků. Zároveň letos Německo míří k rekordním dovozům elektrické energie.

Ano, Německo, které nám před několika lety říkalo, abychom nestavěli nové zdroje, protože nám elektřinu dodají oni. A levně… Právě toto Německo se stává čím dál tím více závislé na okolních státech.

Německý časopis Bild říká, že „…jaderná energie ze zahraničí je mimořádně oblíbená – protože je levná, a dokonce potřebná, když není vítr a slunce“.

(Atomstrom-Import steigt 2024 auf Rekord-Hoch | Politik | BILD.de)

Před několika roky podporovala jadernou energetiku v Německu jen AFD. Teď už je to i CDU a CSU. Jaderná energetika má mezi obyvateli Německa obrovskou podporu. Téměř 70 %. A to i přes to, že se němečtí Zelení snažili pošpinit výrobu elektrické energie z atomu zmanipulovaným průzkumem za čtvrt milionu Eur.

(Jak němečtí Zelení dali vzniknout manipulativní studii o jádru - Médium.cz (seznam.cz)).

O znovu zprovoznění odstavených bloků Isar 2, Neckarwestheim 2 a Emsland se stále jen hovoří a určitě to není jednoduché rozhodnutí. Jedna věc je technická, tedy nasypat peníze v takovém množství, aby odstavené bloky splňovaly veškeré parametry pro znovuuvedení do provozu. A je zde také otázka, proč by to měli majitelé odstavených bloků vůbec udělat? Aby jim za pár let opět někdo nařídil odstavení?

Dále je třeba objednat palivo. A v neposlední řadě – a možná že je to naopak ten největší problém – bude potřeba sehnat lidi. Protože ti, kteří na zmíněných blocích pracovali už nejsou. Jde především o operativní personál, tedy o lidi s „licencí“.

Situace v Evropě z hlediska energetiky opravdu není růžová. Přestáváme být konkurence schopní, hrozí odliv průmyslu například do USA, kde je cena plynu i elektrické energie výrazně nižší.

Vše v EU podstupujeme proto, abychom ukázali světu, že je třeba boj s klimatickými změnami a oteplováním země vést dál a dál.

Čím dál tím víc si ale myslím, že to není o boji za klima, ale že jsou za tím zájmy některých skupin, například těch, které chtějí zbohatnout na výrobě a prodeji baterií.

Na školách při besedách se studenty říkám, že oni se už dožijí toho, že se například Maledivy potopí díky tání ledovců. Koukají na mě, jestli to myslím vážně.

Ano, myslím to vážně.

V tomto týdnu se v médiích objevila informace, že v roce 2024 bylo na Zemi spáleno rekordní množství uhlí.

A Indie poprvé v dějinách lidstva spálila víc uhlí, než Evropa a USA dohromady.

Co s tím? Řešení je pořád stejné. Celý Svět musí táhnout za jeden provaz, což se ale dnes a v příštích letech jeví jako nereálné.

Má rada pro evropskou energetiku proto zní: pojďme se přestat „střílet do hlavy“. Pojďme dělat energetiku realistickou a nikoliv idealistickou. Pojďme stavět čisté regulovatelné zdroje, zejména jaderné a uveďme je do provozu dříve, než „v dobré víře“ odstavíme elektrárny uhelné.

Vezměme si příklad z Německa. Negativní příklad. Příklad toho, jak do dopadne, když ideologie přetlačí zdravý rozum a snaží se přetlačit i Kirchhoffovy zákony.

Mějme na paměti, že žádný parlament na světě tyto zákony nepřehlasuje. :-)

 

A protože se blíží konec roku, mějme na paměti to, že život není jenom energetika, ale že je třeba si užít vánoční svátky, pokud možno v pohodě a ve zdraví.

 

To Vám přejí Jihočeští taťkové.

Jiří Tyc

Insert a comment







© 2024 Fathers of clean energy