Informace z tisku:
Na Pyrenejském poloostrově se spouští nová obrovská fotovoltaika. A tak to má být!
Leta jezdím na besedy na školy a leta studentům říkám, že nám v Evropě chybí selský rozum a totiž, že se nejsme v EU schopni dohodnout na jednotné dotační politice. Každá země si jí dělá sama, a tak se může (mimo jiné) stát, že dotujeme fotovoltaiky u Liberce. Místo toho, aby EU řekla ne, Vy dostanete dotaci na biomasové elektrárny, ten, kdo je na Jihu, dostane dotaci na FVE a ten kdo má moře, dostane dotaci na VE.
Nyní je to Španělsko, kdo uvádí do provozu velkou fotovoltaiku. A když se podíváte na předpokládanou výrobu, měla by vyrábět cca o 66 % víc než FVE v Česku o stejném instalovaném výkonu.
Podobně lze porovnat produkci VE mezi ČR a třeba Německými nebo Skotskými off shore elektrárnami. U nás roční využití cca 18 %, na nejlepších místech v moři u Německa, nebo Skotska 42 až 47 %. Tedy až 2,6krát víc než v Česku.
Server solární novinky zdůrazňuje, že projekt byl realizován zcela bez dotací. (https://www.solarninovinky.cz/zcela-bez-dotaci-nejvetsi-fotovoltaicka-elektrarna-v-evrope-zahajila-vyrobu/).
Když se ale vrátíme k článku na serveru O energetice, v zajímavé diskusi, která se pod článkem rozpoutala zjistíme, že to až tak bez dotace nebylo.
Koukněme se trochu na oficiální čísla.
V článku je uvedeno, že investiční náklady byly cca 7,8 miliard Kč a že elektrárna vyrobí ročně 832 GWh elektrické energie.
Srovnejme to s potenciálním novým blokem Dukovan. Mohl by mít instalovaný výkon 1200 MW. S ročním koeficientem výroby minimálně 90 % by mohl vyrobit cca 17 TWh. Pokud by byl za nějakých 160 mld Kč, je to investičně srovnatelné s výše uvedenou FVE ve Španělsku.
Jenže… Panely postupem času ztrácejí účinnost a množství vyrobené elektrické energie se snižuje. U jaderné elektrárny to je buď pořád stejné, nebo časem díky úpravám vyšší. Viz EDU i ETE. Na Dukovanech byl původně výkon jednoho bloku 440 MW, po úpravách je to 500 MW. Na Temelíně měl mít blok 981 MW, ale hned po dostavbě elektrárny jsme uměli vyrobit 1020 MW. Dnes, po modernizaci je to kolem 1080 MW na jeden blok.
V článku se píše, že těch 832 GWh vyrobené elektrické energie ze slunce ušetří emise ve výši 215 tisíc tun CO2. Hezké!
Otázka je, jak se k tomu číslu došlo. Dle mých zkušeností se vždy srovnává s nejšpinavějším zdrojem, v našem případě to bude nejspíš hnědé uhlí.
Co když to ale srovnáme s jádrem? To má totiž společně s větrnou energetikou nejmenší uhlíkovou stopu.
V takové případě bychom ale museli napsat, že těch 832 GWh přináší emise v řádu desítek tisíc tun CO2 navíc. To už by ale tak hezky nevycházelo.
Další důležitý faktor je, že životnost novějšího jaderného bloku je minimálně 60 let. Několik JE v USA dostalo licenci dokonce na 80 let.
FVE naproti tomu je počítána na nějakých 20 až 25 let provozu.
Takže za čtvrt století je třeba postavit vše znova, zatím co jaderka jede dál.
V rámci objektivity musíme napsat, že odstavená FVE bude zdrojem surovin a její likvidace bude levná, možná budou firmy zabývající se likvidací FVE naopak platit provozovateli za to, že si chtějí panely odvézt. U jaderných bloků to tak není a likvidace zvláště „jaderného ostrova“ je drahá. A také se musíme postarat o vyhořelé palivo.
Další srovnání je samozřejmě disponibilita. FVE a VE sebou přinášejí potřebu mít rezervní zdroje a velká úložiště energie.
Zatím co ale provozovatel bloku uhelného, plynového, nebo jaderného musí podle smlouvy dodat to, co slíbil a když ne, platí penále, u FVE a VE je to tak, že když fouká a svítí, tak do sítě dodáváte a dostáváte zaplaceno, když je tma a bezvětří, nedodáváte a nikdo Vás nehoní k zodpovědnosti.
A někdo jiný tu potřebnou elektrickou energii dodá a dostane zaplaceno.
A toto vše samozřejmě platí spotřebitel. Nikoliv majitel FVE, nebo VE.
Co říci na závěr? Spuštění nové fotovoltaiky ve Španělsku je nepochybně krok správným směrem. Není třeba si jí ale idealizovat. Jsme v reálném světe, kde není žádná energetika bezemisní a žádná není ideální.
Jiří Tyc
• Nesvítí někde zbytečně?
• Kde jste kdo?
• Nové jaderné bloky budou
• Zelená dohoda pro Evropu, neboli Gree...
• Proboha! Jak jste přišel na to, že Ma...
• Jirko, přesně jsi to vystihl. Souhlas...
• Petře, díky za opravu!
• 9999€/MWh + náklady na systémové služ...
Počet článků: 133
Počet autorů: 9
Celkem návštěv: 530985
Dnešní návštěvy: 684
Počet fotografií: 29