Kromě České republiky jsou organizovány besedy o jaderné energetice i v Rakousku a Bavorsku. Informace o nich jsou pravidelně zasílány do novin a občas i několik řádků vyjde. Osloveno bylo za poslední roky několik stovek středních škol v Rakousku a Bavorsku. Besed se však uskutečnilo pouze několik desítek. Z některých ředitelů byla cítit nedůvěra k naši snaze o podání informací přímo z Temelína, jiní ředitelé nám přímo sdělili, že jsou státní zaměstnanci a že si nechtějí dělat problémy. Jakákoliv kladná informace, ale také i nezáporné informace o JE Temelín jsou rakouskými odpůrci atomu brány jako propaganda. A ten kdo ji na rakouské škole připustí při besedě se studenty byl nejednou kritizován veřejně v rakouském tisku. Naposledy se to stalo jednomu učiteli fyziky z gymnázia v Haillenu. Některé praktiky odpůrců atomu v Rakousku jsou již poměrně vzdálené od demokratických principů.
V Bavorsku je zase velkým kritikem besed o jaderné energetice jistý pan Scheibner z místní protiatomové platformy. Ten docela na bavorském ministerstvu školství usiloval o zákaz takový besed. Když neuspěl, vymínil si alespoň, že na každou besedu pojede jako „protiváha“. Občas se v bavorském tisku objeví jeho rozhořčený článek, když zjistí, že jsme diskutovali se studenty o Temelínu a on o besedě nevěděl.
Pokud jde o reakci studentů, tak ta bývá rozdílná většinou podle místa, kde se beseda pořádá. Besedy v okolí Lince bývají emočně nabité a jsou již napřed negativně naladěni. Několikaletá mediální „masáž“ o Temelínu dělá své. Jsou však zvídaví a velmi slušní. I přesto, že s provozem elektrárny nesouhlasí, vyslechnou všechny argumenty a jsou velmi korektní.
Je-li beseda pořádána někde dál, třeba u Salzburgu, postoj studentů se mění. Nejsou tak negativně naladěni a jejich názory na energetiku se více blíží realitě. Při posledních besedách v Haillenu jsem dokonce viděl na dvou studentech trička s nápisem „Jsem přítel atomu“. Podobné je to i v Bavorsku, kde sice také studenti vědí z tisku o poruchách na Temelíně a o „nebezpečné“ východní technologii, ale také ví, že Bavorsko samo jadernou energetiku využívá.
Obecně jako studenti v Rakousku, nebo v Bavorsku vědí málo o energetice i o alternativních zdrojích. Jejich „vědění“ koresponduje s obecným názorem obyvatel Evropské unie, který se objevil v nedávných průzkumech, že totiž elektrické energie máme dost a že energie vyráběná pomocí alternativních zdrojů je levná. Svědčí to o tom, kdo a jaký má vliv v médiích.
Jiří Tyc
• Kde jste kdo?
• Nové jaderné bloky budou
• Zelená dohoda pro Evropu, neboli Gree...
• Ceny elektřiny a obnovitelé zdroje
• Jirko, přesně jsi to vystihl. Souhlas...
• Petře, díky za opravu!
• 9999€/MWh + náklady na systémové služ...
• Jirko, zamyslel jsem se nad dvěmi vět...
Počet článků: 132
Počet autorů: 9
Celkem návštěv: 522479
Dnešní návštěvy: 368
Počet fotografií: 29